А ще Олександр Сікорський разом із сестрою Іриною є одними з фундаторів всеукраїнського музичного фестивалю «Червона рута» і щороку працюють у його оргкомітеті та журі.А ще наш співрозмовник є невтомним мандрівником, і на початку купального сезону відпочивальникам напевне буде цікаво дізнатися від нього про рекреаційний потенціал одного чорноморського зарубіжжя-мова про Болгарію.
Жителів Радянського Союзу за капіталістичний ”бугор” пускали неохоче, а до „братушок” можна було кататися майже так само вільно, як у будь-яку радянську республіку. По тих часах Болгарія, як і всі країни соцтабору, була біднуватою, а як там сьогодні ?
-Олександре, зважаючи на календар і температуру повітря, давайте спочатку про болгарські пляжі.
-Вони ідеально чисті, безплатні, просторі, а не розкроєні між різними власниками, як у Криму. Є туалети по 2 гривні на наші гроші, парасолька-20, лежак - 20.Для дітей атракціони, безплатні тренажери, працюють аніматори. Дуже суворі рятувальники - під час навіть легкого шторму нікого не пускають у море, коли хтось ризикне - одразу витягнуть!
-Де і за скільки ви жили?
- На віллі у п’яти хвилинах ходу до моря. За номер з туалетом, ванною, гарячою водою, холодильником , телевізором, кондиціонером, безплатним Інтернетом та балконом платили за добу по 7 євро з одного. Це приблизно 72 гривні.. У Криму чи Одесі за проживання в подібному номері у сезон одна людина віддасть не менше 300гривень. Повноцінний обід у ресторані-50 гривень. У багатьох випадках подавали безплатне вино. Там гнучкі ціни - приміром, до обіду персики коштують 10 гривень кіло, після обіду такі самі - вже 5.Удвох ми витратили за два тижні 10 тисяч гривень - з дорогою, проживанням, харчуванням, екскурсіями та розвагами. Недорого та пристойно там можна відпочивати в кемпінгах.
- З яких країн туди приїздять туристи?
-Мені здалося, що найбільше було словаків, чехів, німців та ізраїльтян.
-Як там ставляться до українців?
- Доброзичливо, як і до всіх інших. Якось ми поїхали у Несебр- чарівне острівне містечко, і там у крамниці моїй сестрі сподобалося пальто. В Україні таке коштувало б разів у три-чотири дорожче. У нас при собі не було потрібної суми. Коли продавець почув, як сестра з цього приводу бідкається, то запитав, звідки ми і чи є необхідні гроші в готелі, а потім сказав, що його колега привезе нам це пальто. І ми тією машиною під’їхали, а відстань там немала.
- Чи почувалися ви в Болгарії в безпеці?
-В абсолютній. Там немає хамів, навіть наші поводяться стриманіше, ніж удома, ходи де хочеш цілу ніч хоч сам, хоч із малими дітьми - ніяких загроз. Атмосфера на болгарських курортах здається аж надто заколисуючою, може, через цю втрату пильності там одного разу і стався теракт .
- Олександре, згадайте якусь промовисту деталь, що давала б уявлення про загальний рівень життя в Болгарії.
-Ніде не бачив старих та китайських машин-суцільні „Мерси”та „Пежо”, і всі аж сяють. У Болгарії дуже популярний прокат автомобілів, коштує це недорого. Але мені здається, що у Польщі, де я буваю, все ж дещо заможніше живуть.
- Чи то з почуття придушеного нашими реаліями патріотизму, чи від заздрощів, чи від бажання досягти максимальної об’єктивності мені завжди хочеться почути від людей, які повернулися з-за кордону, що у них щось таки гірше, ніж у нас. Є таке в Болгарії?
-Є. У них немає хвилерізів, як у нас, а вони роблять море трохи спокійнішим. Там купують нерухомість багато громадян Росії, відкривають СПА-салони,кафе, готелі. То одні росіяни скаржилися нам, що не можуть знайти пристойного кухаря - місцеві здаються лінькуватими.Пейзажі,приміром, на Південному березі Криму завдяки близькості до моря гір та лісів мальовничіші, ніж там, де ми відпочивали. Це неподалік міста Созопола. І ще: у нас на пляжах не дають розслабитися тітки й дядьки з корзинами, що кричать”Креветки,мідії, пахлава”,а там якісь парубки невпинно верещали на березі „Царевичко моля,царевичко моля! Це по-їхньому варена кукурудза. Більше нічого негативного пригадати не можу .
Бесіду провела Ніна Даниленко